Посвідчення водія може бути відсутнім із різних причин. Часом водій може забути права вдома. Бувають ситуації, коли водій сідає за кермо вже після позбавлення прав. У деяких випадках категорія транспортного засобу не відповідає категорії в правах водія, тобто у водія відсутнє право на керування автомобілем, який він використовує у цей конкретний момент. Це також вважається порушенням.

Закон розмежовує обставини та передбачає різні розміри штрафу. Причинами для отримання штрафу за керування без посвідчення водія є такі ситуації (на грудень 2022 року):

1. Відсутність одного з необхідних документів, що зареєстровані в базі даних, або якщо якийсь із них є недійсним. Для цієї ситуації передбачається штраф у розмірі 425 грн.
  2.  За керування транспортним засобом особою, яка не має на це права, або ж передача керма такій людині, передбачає накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів, або ж 3 400 грн.
  3. Неможливо передати керування автомобілем без відповідного пакету документів та прав на водіння. Штраф за керування без дозволу неповнолітнім становить 510 грн (стаття 126 ч.2 КпАП). Положення першої та другої частин цієї статті не поширюються на осіб, які в установленому порядку навчаються керувати транспортним засобом.
  4. Коли водій, позбавлений прав керування автомобілем, «спійманий» за кермом, призначається штраф у розмірі 20400 грн.
  5. Якщо протягом року після вилучення прав водій знову затриманий за кермом, повторне покарання для нього — штраф у розмірі 40800 грн та вилучення прав на керування транспортним засобом від 5 до 7 років. Також такому водію загрожує вилучення з власності транспортного засобу.
  6. Якщо ви їздите без шолома на мотоциклі або перевозите пасажирів без спеціальних захисних засобів, ви будете зупинені дорожньо-патрульною службою. За законом вас мають право оштрафувати. Санкції передбачено частиною 4 статті 121 Кодексу про адміністративні правопорушення України. Відповідно до цього документа, ви можете отримати штраф у розмірі трьох неоподатковуваних доходів громадян. Станом на 2023 рік ця сума становить 51 грн.