ЦЕ ВАРТО ЗАТИ ВСІМ!

     Що робити у випадку радіаційної небезпеки!

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу громадян: у випадку радіаційної загрози перш за все необхідно суворо виконувати вказівки державної служби з надзвичайних ситуацій, органів  влади та поліції.

Якщо у вашій місцевості трапиться радіаційна надзвичайна ситуація, необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку ви можете зробити!

 • Зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
 • Заберіть всередину домашніх тварин.
 • Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні.
 • Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Як провести знезараження  (дезактивацію) себе.

 • Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини.
 • Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
 • Одягніть чистий одяг.
 • Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вищеперераховані дії.  По можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі. 

Безпека харчових продуктів та питної води в радіаційній надзвичайній ситуації.

 • Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо).
 • Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Безпека корму для домашніх тварин

 • Так само, як і їжа людей, корм для домашніх тварин у герметичних контейнерах  (консерви, банки, пляшки, коробки тощо) буде безпечним для вживання . Витріть миски і килимки для домашніх тварин вологою тканиною або рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Безпека води.

 • Допоки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься незабрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
 • Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
 • Вода в інших ємностях у вашому домі, таких, як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин.
 • Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі і води.
 • Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

     Правила мінної безпеки!

Кількість осіб, що постраждали від вибухонебезпечних предметів, збільшується – не нехтуйте правилами мінної безпеки!

Вкотре закликаємо: не нехтуйте правилами мінної безпеки! Не підходьте близько до підозрілих предметів та не чіпайте їх руками!

У разі виявлення загрози одразу телефонуйте спецслужбам за номерами: 101, 102, 112 та попередьте про загрозу інших.

Памятка – Що таке вiйськове становище

Памятка – Повiтряна тривога

Памятка – Дії населення при отриманні сигналу «Увага всім!»

Памятка – Дії населення при виявленні вибухового пристрою або підозрілої речі необхідно

Памятка – Дії населення під час терористичного акту

Памятка – Перша допомога при отруeннi парами ртутi

Памятка – У разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві

Памятка – У разі виникнення хімічної небезпеки

Памятка – Вибух

Памятка – Складаeмо аптечку на випадок екстремальноi ситуацii

Памятка – Увага масовi скупчення людей

Памятка – Як дiяти у випадку пожежi

Памятка – Дії під час артилерійського обстрілу житлових масивів

Памятка – Правила поведінки під час артобстрілу і бомбардування

Памятка – Тривожна валіза для населення 

   Правила поведінки населення під час виникнення надзвичайних ситуацій!
При першій можливості покиньте разом із сім’єю небезпечну зону. У разі неможливості виїхати особисто, відправити дітей і родичів похилого віку до родичів, знайомих. Необхідно взяти із собою всі документи, коштовні речі і цінні папери.
Підготовку до можливого перебування у зоні надзвичайної ситуації доцільно починати завчасно. Необхідно підготувати «екстрену валізку» з речами, які можуть знадобитись при знаходженні у зоні надзвичайної ситуації або при евакуації у безпечні райони.

     ОПОВІЩЕННЯ!
Запам’ятайте! З метою привернення уваги населення до початку передачі термінової інформації територіальними органами цивільного захисту включаються сирени, наявні на відповідній території, а також у запису мережею телебачення і радіомовлення, що означає подачу попереджувального сигналу оповіщення «УВАГА ВСІМ!».

Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення управління з питань надзвичайних ситуацій.
На кожний вид надзвичайної ситуації підготовлені варіанти текстових повідомлень. Після подачі звукового сигналу сирени передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію.
Вислухавши повідомлення, кожен громадянин повинен діяти без паніки відповідно до отриманих вказівок.
У повідомленні міститься інформація про надзвичайну ситуацію, місце і час її виникнення; територію (район, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в осередки (зони) ураження; порядок дій при надзвичайних
ситуаціях та іншу інформацію.
Кожний громадянин, який перебуває на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника суб’єкта господарювання і діяти відповідно до вказівок органів управління цивільного захисту.

Якщо ви перебуваєте вдома, при виникненні надзвичайної ситуації слід:
– тримати постійно включеними радіоприймачі, телевізори, щоб слухати розпорядження і вказівки органів виконавчої влади, управління з питань надзвичайних ситуацій;
– повідомити сусідів про отриману інформацію;
– привести у готовність засоби індивідуального захисту органів дихання і шкіри, при їхній відсутності приготувати найпростіші засоби (повсякденний одяг, взуття, марлеві пов’язки, плівку тощо);
– постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, підготувати медичну аптечку, документи, засоби зв’язку, особистої гігієни, запас їжі, питної води і т.д.;
– провести в квартирі (будинку) протипожежні заходи (вимкнути газ, електропостачання тощо), закрити вікна, кватирки, ущільнити їх;
– уточнити місце найближчого укриття (підвального приміщення), де можна сховатися.

Якщо сигнал оповіщення застав вас у транспорті, громадському місці (магазині, театрі, на ринку тощо) необхідно уважно і спокійно вислухати повідомлення, визначитися, де поблизу є сховище, укриття і як можна швидше до нього дістатися. Якщо дозволяє час, можна добратися до свого помешкання і діяти відповідно до отриманих вказівок.

     Тривожна валізка!

Валізка тривожна, а ти – ні. Що покласти в екстрену валізку для дорослого. 

По-перше. Насправді під “валізкою” розуміють наплічник (руки мають бути вільними), зручний і міцний, об’ємом 25 літрів. Можна більше, але треба мати на увазі: він ускладнює пересування. 

По-друге. Навіть якщо ви в безпеці, екстрена валізка має бути складена.Отже, вона має містити потрібний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та харчів. Вантаж треба укладати рівномірно. Добре мати рюкзак з “підвалом” (нижнім клапаном).

Важливо: якщо ви поклали туди речі або їжу, долайте спокусу витягти їх звідти, бо терміново знадобився ліхтарик або захотілося з’їсти шоколадку. Отже, правило: всі речі мають бути новими (періодично поновлюваними) і не використовуватися в повсякденному житті. 

Що покласти в екстрену валізку.

1. Копії важливих документів в поліетиленовому пакованні. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів − паспорта, автомобільних прав, документів на нерухомість, автомобіль і тощо. Документи треба складати так, щоб у разі потреби їх можна було швидко дістати. У деяких джерелах рекомендують серед документів тримати кілька фотографій рідних і близьких.
2. Кредитні картки та готівку. Нехай у вас буде невеликий запас грошей.
3. Дублікати ключів від будинку й машини.
4. Карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв’язку й умовлене місце зустрічі вашої родини.
5. Засоби зв’язку та інформації (невеликий радіоприймач з можливістю приймання в УКХ і БМ діапазоні) та елементи живлення до нього. Добре мати телефон, який довго тримає заряд, а також заряджений павербанк.
6. Ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки, сірники (бажано туристичні), запальничку, свічки.
7. Компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним).
8. Багатофункціональний інструмент, що містить лезо ножа, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо.
9. Ніж, сокиру, сигнальні засоби (свисток, фальшфеєр тощо).
10. Пакети для сміття об’ємом 120 літрів: вони здатні замінити намет або захисний тренч, якщо розрізати.
11. Рулон широкого скотчу.
12. Упаковку презервативів. Презерватив, за потреби, можна використовувати для захисту від вологи сірників і запальничок, як джгут для зупинення кровотечі, надійного закупорювання ємкостей від комах та піску, перенесення води.
13. Шнур синтетичний 4-5 мм, близько 20 м.
14. Блокнот і олівець.
15. Нитки та голки.
16. Одяг:

 • комплект спідньої білизни (2 пари),
 • шкарпетки бавовняні (2 пари) й вовняні,
 • запасні штани,
 • сорочку або кофту (наприклад, флісову: фліс чудово зберігає тепло та займає найменше місця),
 • плащ-дощовик,
 • в’язану шапочку,
 • рукавички,
 • шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях),
 • зручне, надійне взуття.

17. Каремат, палатку, спальник (якщо є місце);
18. Засоби гігієни:

 • зубна щітка й паста,
 • мило,
 • кілька упаковок одноразових сухих і вологих серветок (вони замінять носові хустинки, туалетний папір, полотенце для обличчя),
 • засоби інтимної гігієни,
 • бритва та манікюрні ножиці (опціонально). 

19. Посуд (краще металевий): миску (казанок), ложку, кружку.
20. Запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попереднього оброблення і що не займає багато місця, довго зберігається: висококалорійні солодощі (чорний шоколад з горіхами, льодяники), енергетичні батончики або гелі, тушонка, галети, суп-пакети, м’ясні та рибні консерви). Якщо є місце – крупи, рис, макарони, сухі овочеві напівфабрикати, горілка, спирт;
21. Питна вода на 1-2 дні. Якщо це не бутильована вода, запас треба періодично оновлювати.

Що покласти в аптечку.

До складу аптечки обов’язково мають входити:

 • бинти,
 • лейкопластир,
 • вата,
 • йод,
 • активоване вугілля, біле вугілля або ентеросгель у таблетках (у разі інтоксикації),
 • парацетамол (жарознижувальне),
 • пенталгін (знеболювальне),
 • супрастин (на випадок алергії),
 • імодіум (у разі діареї),
 • фталазол (у разі шлункової інфекції),
 • альбуцид (краплі для очей),
 • жгут, шприци тощо,
 • ліки, які ви приймаєте (щонайменше на тиждень), з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони лікарів (стежте за терміном придатності ліків),
 • засоби жіночої гігієни. 

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І СВОЇХ РІДНИХ!

 

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ!

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ!

Рекомендації щодо заходів, які необхідно здійснювати потерпілим внаслідок повені на територіях!