4. Церква Св. Миколая (сер. ХVIII ст.) с. Спас Калуського району Івано-Франківської області - пам'ятка архітектури місцевого значення
Ще у сиву давнину наші предки вірували у Бога. З покоління в покоління спасівчани передавали християнські традиції. Історія церкви святого Миколая є досить непростою і неоднозначною.
В історичних документах 1959 р. вказувалося, що церква святого Миколая збудована 1886 р. (проте, у праці Д. Блажейовського знаходимо іншу дату відкриття церкви – 1836 р. Її філіалами були церкви у селах Погорілець, Підсухи та Луги). Проте, ми вважаємо, що 1886 р. є датою реставрації церкви, адже на карті австрійського картографа Фрідріха фон Міга, видана у 1779-1782 рр., вже бачимо церкву. Тому її слід відносити до ХVIII cт. Церква Св. Миколая відноситься до пам'яток архітектури місцевого значення.
Карта австрійського картографа Фрідріха фон Міга, видана у 1779-1782 рр. На карті с. Спас.
До 1962 р. в користуванні жителів с. Спас було дві церкви: Преображення Господнього та святого Миколая. Проте, через аварійний стан першу з них закрили, а її церковне майно перенесли до другої церковної обителі. На жаль, церква святого Миколая не була офіційно зареєстрована і не мала дозволу для відправлення богослужінь але завдяки старанням громади з середини 1960-х рр. до 1991 р., саме вона була єдиним сакральним місцем. До цього часу жителі села Спас ходили до церкви у селах Лоп’янка та Верхній Струтинь.
Фото з сімейного архіву Кравець (Максимів) Ірини Іванівни 1950-ті рр. На фоні церква Св. Миколая
Цей храм дерев’яний, знаходиться в центральній частині села, на схід від головної дороги, поблизу школи. У культовій споруді збереглися оригінальні вікна, дорогоцінні ікони, старовинний іконостас. Дерев’яна дзвіниця на два яруси розташована з південного заходу від церкви. За переказами старожилів, церква святого Миколая побудована на тому ж місці, де раніше були могили померлих людей. Свідченням цього, також є наявність надмогильного хреста отця Григорія, який датується кінцем XVIII–початком ХІХ ст.
Таким чином, церква святого Миколая – цінний скарб Спаської сільської територіальної громади, оскільки датується ХVIII ст., збережено автентичність храму, тут дорогоцінні ікони, іконостас, церковні