Фото без опису

     Не правова, а правнича допомога!
     Послуги залишились безоплатними.
     Поняття «правничий» означає те саме, що і «юридичний», тобто пов'язаний із законодавством, правовими нормами і їх практичним застосуванням. Тож саме цей термін відтепер варто використовувати, коли говоримо про діяльність у сфері надання безоплатної правничої допомоги, зокрема:

  • Закон України «Про безоплатну правничу допомогу»;
  • система безоплатної правничої допомоги;
  • безоплатна первинна правнича допомога;
  • безоплатна вторинна правнича допомога;
  • правничі послуги.

     Нова термінологія запроваджується Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги», який набув чинності 3 серпня цього року.
     У такий спосіб норми законодавства у сфері надання правничої допомоги приведено у відповідність до Конституції України, яка гарантує кожному право на професійну правничу допомогу (стаття 59).
     Водночас у термінах, які стосуються безпосередньо права, продовжуємо вживати слово «правовий», наприклад:

  • правова свідомість;
  • правова культура;
  • правова держава;
  • правові норми.

     Нагадаємо, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» вносить зміни до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Цими змінами розширено перелік категорій осіб, які можуть звернутися до системи безоплатної правничої допомоги, та спрощено доступ громадян до безоплатної вторинної правничої допомоги (послуги представництва інтересів у суді, допомога в підготовці документів до суду).
     Спрощено механізм надання безоплатної правничої допомоги дітям та недієздатним особам. Особи, які постраждали від торгівлі людьми та громадяни, які звернулися з питань встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з відновленням втрачених документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджене та знищене майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України отримають право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Ці та інші новації містить Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» , який підписано Президентом України 2 травня 2023 року
та опубліковано 5 травня 2023 року.