Дії населення під час виникнення пожежі
У ряді країн світу більшість пожеж ліквідовується силами мешканців будинку до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів. Тому громадянам було б доцільно знати основні первинні заходи щодо гасіння пожеж.
Так, у випадку пожежі необхідно у першу чергу повідомити про це службу порятунку по телефону «101» і вжити заходів для зустрічі пожежно-рятувальних підрозділів, після чого слід негайно вимкнути електропроводку в будинку. Пожежа, як правило, починається з незначного горіння і гасити її в цей період не представляє великих складнощів. Необхідно використовувати засоби гасіння пожежі, які знаходяться під рукою, а за відсутності їх - організувати доставку води до осередку пожежі у відрах, каструлях, бачках тощо. Взимку можна підносити сніг і закидати ним вогонь.
Поширенню пожежі у житловому будинку найбільше сприяють вентиляційні канали, відкриті вікна, двері і люки на горище, через які надходить свіже повітря. Ось чому, починаючи гасіння пожежі, не слід розбивати скло у вікнах приміщення, що горить (якщо тільки це не викликане необхідністю проведення рятування людей) і залишати відчиненими двері в коридор та до інших приміщень, а тим більше - на вулицю.
Якщо пожежа почалася в одній з кімнат і не поширилась за її межі, спочатку поливають водою осередок найбільшого горіння, а після цього гасять навколишні предмети. Тут важливо, щоб вода доставлялася безперервно або з найменшими проміжками часу. В останньому випадку вогонь не зможе виникнути з новою силою в проміжках між черговою подачею води. Успішна ліквідація пожеж і загорянь до прибуття пожежно-рятувальної служби можлива у тому випадку, якщо доставкою води буде займатися якомога більше людей.
У разі займання в кімнаті стін з горючих матеріалів, шпалер чи килимів подавати воду слід на верхню частину стіни з розрахунком на те, що вода, стікаючи, буде гасити або змочувати нижню поверхню стіни, відвертаючи поширення вогню.
На меблі, що горять, воду розподіляють на якомога більшу поверхню, охоплену вогнем. Постіль з ліжка знімати не слід, щоб не відбулося загоряння тліючих предметів за рахунок збільшення площі контакту з киснем повітря, її поливають водою, а після цього виносять з дому і гасять у дворі, осторонь від будівель.
Одяг, що горить, штори, портьєри тощо гасять на підлозі, заливаючи водою. Слід постійно стежити за обгорілими предметами постільної білизни, одягом та іншими м'якими горючими речовинами, винесеними на подвір'я, бо під час підсихання вони можуть знов загорятися від тління.
Шановні мешканці Рожнятівщини! Дотримуйтесь правил безпеки! В екстрених ситуаціях телефонуйте «101»!
Петро Людкевич
начальник Рожнятівського РВ Управління ДСНС України в області